9 مورد از خواص چشمگیر درمانی زرشک

9 مورد از خواص چشمگیر درمانی زرشک

زرشک حاوی چندین ترکیب مفید است و قرنهاست که برای درمان انواع بیماری ها ، از مشکلات گوارشی گرفته تا آکنه ، استفاده می شود. در اینجا 9 مزیت چشمگیر از زرشک آورده شده است.
ادمین اصلی
1399/01/17

Berberis vulgaris ، که معمولا با عنوان زرشک شناخته می شود ، درختچه ای است که میوه های ترش و قرمز دارد.

در حالی که این گیاه بومی مناطقی از اروپا ، آفریقا و آسیا است ، اکنون در سراسر جهان یافت می شود.

انواع زرشک ها قرن هاست که در طب سنتی برای معالجه و درمان گوارش ، عفونت ها و شرایط پوستی مورد استفاده قرار می گیرد.

زرشک حاوی چندین ترکیب مفید است، از جمله مهم ترین آنها بربرین ، که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و ممکن است به کنترل دیابت ، مبارزه با عفونت های دندانی و درمان آکنه کمک کند .

در اینجا 9 خاصیت درمانی زرشک آورده شده است.

1. دارای مواد مغذی زیاد است

زرشک بسیار مغذی و سرشار از کربوهیدرات ، فیبر و چندین ویتامین و مواد معدنی است.

به طور خاص ، انواع زرشک منبع عالی ویتامین C ، یک آنتی اکسیدانی که ممکن است به محافظت در برابر آسیب سلولی کمک کند ، که می تواند از ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان جلوگیری کند، می باشد.

یک وعده 4/4 لیوان (28 گرم) از زرشک خشک حاوی :

  • کالری: 89
  • پروتئین: 1 گرم
  • چربی: 1 گرم
  • کربوهیدرات: 18 گرم
  • فیبر: 3 گرم
  • ویتامین C: 213٪ از ارزش روزانه (DV)
  • آهن: 15٪ DV

علاوه بر این ، زرشک حاوی روی ، منگنز و مس است که همگی مواد معدنی کمکی هستند که نقش مهمی در ایمنی و پیشگیری از بیماری ها دارند .

از جمله مزایای دیگر ، رنگ قرمز روشن زرشک ها از آنتوسیانین ها ایجاد می شود ، که رنگدانه های گیاهی هستند که ممکن است سلامت مغز و قلب شما را تقویت کند.

2. حاوی ترکیبات گیاهی مفید است

زرشک سرشار از بربرین است ، یک ترکیب گیاهی بی نظیر که ممکن است از خواص سلامتی زیاد برخوردار باشد.

بربرین یکی از اعضای خانواده آلکالوئید است ، گروهی از ترکیبات که به دلیل اثرات درمانی آنها شناخته شده است .

مطالعات نشان داده اند که این ماده به عنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند عمل می کند ، و با آسیب سلولی ناشی از مولکول های واکنشی به نام رادیکال های آزاد مبارزه می کند .

همچنین ، بربرین ممکن است به کاهش قند خون و کلسترول خون ، کاهش سرعت پیشرفت سلولهای سرطانی ، مبارزه با عفونتها و اثرات ضد التهابی کمک کند  .

علاوه بر این ، زرشک حاوی ترکیبات دیگری است که ممکن است فواید و خواص سلامتی داشته باشد ، مانند سایر آلکالوئیدها و اسیدهای آلی. با این حال ، بیشتر تحقیقات بر بربرین متمرکز شده است .

خلاصه
زرشک حاوی غلظت بالایی از بربرین است ، یک ترکیب درمانی با فعالیت آنتی اکسیدانی است که می تواند چندین خاصیت برای سلامتی داشته باشد.

3. دیابت را کنترل می کند

زرشک - و بویژه محتوای آن - بربرین - ممکن است نقشی در کنترل دیابت داشته باشد ، یک بیماری مزمن که با قند خون بالا همراه است.

به طور خاص ، نشان داده شده است که بربرین چگونگی پاسخ سلول های شما به هورمون انسولین ، که میزان قند خون را تنظیم می کند ، بهبود می بخشد. به نوبه خود ، این ممکن است به پایین آوردن قند خون شما کمک کند .

یک مطالعه 3 ماهه در 36 بزرگسال مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که مصرف 1.5 گرم بربرین در روز منجر به کاهش 2٪ قابل توجه در هموگلوبین A1c - اندازه گیری میانگین کنترل قند خون شما در طی 3 ماه گذشته - در مقایسه با مقادیر پایه ،شده است.

در حقیقت ، محققان دریافتند که اثرات مفید بربرین بر قند خون و هموگلوبین A1c با سایر داروهای سنتی دیابت متفورمین قابل مقایسه است.

یک مطالعه 8 هفته دیگر در 30 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که افرادی که روزانه 2 میلی گرم عصاره زرشک خشک را مصرف کرده اند، در مقایسه با گروه دارو ، سطح هموگلوبین A1c کاهش پیدا کرده و قند خون به طور قابل توجهی پایین آمده است.

با این حال ، این مطالعات بر عصاره بربرین و عصاره زرشک متمرکز شده است. هنوز معلوم نیست که مصرف زرشک تازه یا خشک می تواند اثرات قابل توجهی در کنترل قند خون شما داشته باشد.


خلاصه
مطالعات نشان می دهد که عصاره مکمل بربرین و زرشک می تواند سطح قند خون شما را کاهش دهد و ممکن است به درمان دیابت کمک کند.

4- می تواند به درمان اسهال کمک کند

زرشک در قرن ها برای درمان اسهال استفاده شده است.

این به احتمال زیاد به دلیل غلظت بالای بربرین آنها است ، که با مهار گیرنده های خاص ، باعث کندی ترشح مدفوع از طریق روده شما می شود ، بنابراین از اسهال جلوگیری می کند  .

در حقیقت ، یکی از قدیمی ترین مطالعات انسانی در مورد بربرین نشان داد که این بیماری اسهال ناشی از عفونت های باکتری های خاص از جمله E. coli  را درمان می کند.

علاوه بر این ، یک مطالعه در 196 بزرگسال مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر حاوی اسهال (IBS-D) نشان داد که مصرف 800 میلی گرم بربرین هیدروکلراید در روز به طور قابل توجهی باعث کاهش دفعات اسهال و نیاز فوری به defecate ، در مقایسه با دارونما شد.

در حالی که این نتایج جالب است ، تحقیقات بیشتری در مورد انسان لازم است تا بهتر بدانیم که چگونه بربرین و زرشک ممکن است به درمان اسهال کمک کند.

خلاصه
بربرین ممکن است با کاهش زمان انتقال در روده از اسهال جلوگیری کند. بنابراین ، خوردن زرشک غنی از بربرین ممکن است به درمان اسهال کمک کند. با این حال ، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

5- ممکن است در برابر سندرم متابولیک محافظت کند

خوردن زرشک ممکن است به جلوگیری از سندرم متابولیک ، که گروهی از عوامل مشکل زا است که خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را افزایش می دهد ، کمک کند.

به ویژه ، زرشک ممکن است در برابر چاقی و قند خون بالا ، کلسترول ، تری گلیسیرید و فشار خون محافظت کند - همه اینها عوامل خطرزای این سندرم هستند .

یک مطالعه 8 هفته ای در 46 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که نوشیدن حدود 7 اونس (200 میلی لیتر) آب زرشک در روز، در مقایسه با دارونما ، به طور قابل توجهی فشار خون ، تری گلیسیرید ، کلسترول و قند خون را کاهش می دهد .

علاوه بر بهبود عوامل خطر ابتلا به سندرم متابولیک ، زرشک ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو در افرادی که از قبل به این بیماری مبتلا هستند، کمک کند.

استرس اکسیداتیو ناشی از آسیب سلولهای اساسی ناشی از مولکولهای واکنشی به نام رادیکالهای آزاد است. داشتن استرس اکسیداتیو بیش از حد - و آنتی اکسیدان کافی برای مقابله با آن - نمی تواند منجر به بیماری های قلبی و سایر مشکلات سلامتی شود .

یک مطالعه 6 هفته ای در 106 نفر مبتلا به سندرم متابولیک نشان داد که مصرف 600 میلی گرم زرشک خشک در روز به طور معنی داری استرس اکسیداتیو را در مقایسه با دارونما کاهش می دهد  .

براساس این نتایج ، خوردن انواع زرشک می تواند به کاهش احتمال ابتلا به عوامل خطر زا برای سندرم متابولیک و همچنین کاهش استرس اکسیداتیو مرتبط با آن کمک کند. با این وجود تحقیقات بیشتری لازم است.

خلاصه
نشان داده شده است که زرشک باعث بهبود عوامل خطر در بروز سندرم متابولیک و کاهش استرس اکسیداتیو در ارتباط با آن می شود.

6. برای سلامتی دندان مفید است

مطالعات لوله آزمایش نشان داده است که عصاره زرشک می تواند با التهاب مبارزه کند.

این احتمالا به این دلیل است که بربرین به عنوان یک ماده ضد التهابی قدرتمند عمل می کند.

بنابراین ، ممکن است به درمان بیماریهای التهابی دندان مانند لثه ، که با ایجاد پلاک ، تورم و سوزش لثه ها مشخص می شود ، کمک کند  .

در یک مطالعه در 45 پسر بین 11 تا 12 سال ، مشخص شد که استفاده از ژل دندانی زرشک به مدت 21 روز باعث کاهش پلاک و لثه به طور قابل توجهی بیشتر از دارونما شد .

این مطالعه همچنین نشان داد که ژل زرشک نسبت به خمیر دندان ضد پلاک سنتی مؤثرتر است  .

این نتایج نشان می دهد که درمان زرشک ممکن است سلامت دندان را بهبود بخشد ، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

خلاصه
با توجه به اینکه بربرین یک ماده ضد التهاب قدرتمند است ، ژل های دندانی حاوی زرشک ممکن است به مبارزه با لثه و التهاب مرتبط با دهان کمک کنند. با این حال ، تحقیقات هنوز محدود است.

7. ممکن است اثرات ضد سرطان داشته باشد

چندین روش مختلف وجود دارد که با استفاده از آن زرشک می تواند اثرات ضد سرطانی داشته باشد ، که همه مربوط به بربرین است.

از آنجا که بربرین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند ، ممکن است به مبارزه با آسیب اکسیداتیو ناشی از پیشرفت سرطان کمک کند  .

علاوه بر این ، بربرین ممکن است باعث مرگ سلولهای سرطانی ، جلوگیری از تکثیر سلولهای سرطانی و مهار آنزیمهای موجود در چرخه زندگی سلولهای سرطانی شود  .

چندین لوله آزمایش نشان داده اند که بربرین مانع از رشد تومور می شود و مرگ سلول را در سلولهای سرطانی پروستات ، کبد ، استخوان و پستان انسان آغاز می کند .

با این حال ، تحقیقات به مطالعات لوله آزمایش محدود شده است ، و تحقیقات بیشتری برای درک بهتر نقش احتمالی زرشک در درمان سرطان و پیشگیری از آنها لازم است.

خلاصه
بربرین ممکن است از طریق مکانیسم های مختلف به محافظت در برابر سرطان کمک کند و نشان داده شده است که پیشرفت سرطان را در مطالعات لوله آزمایش کند می کند.

8. ممکن است به مبارزه با آکنه کمک کند

زرشک ممکن است در درمان آکنه نقش مهمی داشته باشد ، یک بیماری پوستی که با برجستگی و جوش های ملتهب مشخص می شود.

به طور خاص ، بربرین و سایر ترکیبات موجود در زرشک ممکن است به مبارزه با التهاب و عفونت های مرتبط با آکنه کمک کند .

یک مطالعه در بزرگسالان با آکنه متوسط ​​تا شدید نشان داد که مصرف 600 میلی گرم عصاره زرشک خشک در روز به مدت 4 هفته بطور معنی داری باعث کاهش میانگین ضایعات در مقایسه با دارونما شد.

این مطالعه نتیجه گرفته است که عصاره زرشک ممکن است یک گزینه درمانی مطمئن و مؤثر برای نوجوانان مبتلا به آکنه باشد ، اما تحقیقات گسترده تری لازم است.

خلاصه
تحقیقات محدود نشان می دهد که عصاره زرشک در درمان آکنه و کاهش جوش ها مؤثر است ، اما مطالعات بیشتری لازم است.

9. آسان به رژیم غذایی خود اضافه کنید

زرشک ها دارای طعم ترش ، کمی شیرین هستند و می توان آنرا خام ، در مربا یا به عنوان یک مکمل غذایی در روی برنج و سالادها میل کرد. همچنین می توان آنها را آبدار یا از آن برای تهیه چای استفاده کرد.

انواع مکمل زرشک شامل کپسول های خشک ، عصاره های مایع و پمادها یا ژل های ساخته شده از انواع زرشک ها یا عصاره بربرین است. با این حال ، به دلیل تحقیقات محدود در انسان ، هیچ توصیه ای برای مکمل های زرشک یا بربرین وجود ندارد.

در حالی که زرشک به طور کلی برای بیشتر افراد بی خطر شناخته شده است ، برخی گزارش ها حاکی است که مقادیر زیاد یا دوزهای زیاد مکمل می توانند باعث ناراحتی معده و اسهال شوند .

از این گذشته ، هیچ تحقیقی در مورد تأثیر زرشک در کودکان یا زنان باردار یا شیرده انجام نشده است. بنابراین ، از مکمل های زرشک یا زرشک در این جمعیت باید پرهیز شود  .

برای به دست آوردن مزایای سلامتی احتمالی زرشک ، سعی کنید از انواع زرشک های تازه و با کیفیت در آشپزی خود استفاده کنید.

اگر علاقه مند به مصرف یک مکمل زرشک یا بربرین هستید ، ابتدا با ارائه دهنده خدمات سلامتی مشورت کنید و به دنبال مکمل دیگری باشید که از نظر کیفیت توسط شخص ثالث آزمایش شده باشد.

خلاصه
زرشک های کامل را می توان به مربا و سالاد اضافه کرد و در تهیه چای از آن استفاده می شود. مکمل های زرشک به اشکال مختلفی وجود دارد و باید با احتیاط به ویژه در دوزهای زیاد و در بین برخی از جمعیت ها مانند کودکان و زنان باردار استفاده شود.

نکته آخر

زرشک ها انواع درختچه های با میوه قرمز و ترش گیاه Berberis vulgaris هستند.

آنها حاوی یک ترکیب منحصر به فرد به نام بربرین هستند که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. این ممکن است به بهبود کنترل قند خون ، درمان اسهال و مبارزه با التهاب مربوط به عفونت های دندانی و آکنه کمک کند.

اضافه کردن زرشک به رژیم غذایی شما ممکن است به شما کمک کند که برخی از مزایای سلامتی را به دست آورید ، اما حتما قبل از مصرف زرشک یا بربرین مکمل با پزشک معالج خود مشورت کنید.


منبع :


9 Impressive Health Benefits of Barberries

منبع: www.healthline.com
برچسب ها: زرشک سلامتی

نظرات


***توجه***

مطالب و محتوای این سایت از سایت های خارجی ترجمه شده است و برای بیماران توصیه می شود قبل از بکار بردن دستورالعمل های این سایت با پزشک خود مشورت کنند.