بادام هندی نمایش همه

بادام هندی


درخت بادام هندی یک درخت همیشه سبز گرمسیری است که دانه بادام هندی و سیب بادام هندی را تولید می کند. این درخت می تواند تا 14 متر (46 فوت) رشد کند ، اما بادام هندی کوتاه ، با رشد 6 متر (20 فوت) ، با بلوغ زودرس و بازده بیشتر ، سودآوری بیشتری داشته است. دانه بادام هندی اغلب به عنوان یک آجیل محسوب می شود. این آجیل  به خودی خود هم خورده می شود .  

این گونه بومی آمریکای مرکزی ، جزایر کارائیب و قسمت های شمالی آمریکای جنوبی از جمله شمال شرقی برزیل است. استعمارگران پرتغالی در برزیل از دهه 1550 صادرات آجیل بادام هندی را آغاز کردند. در سال 2017 ، ویتنام ، هند و ساحل عاج تولید کنندگان اصلی بودند.

پوسته دانه بادام هندی مشتقات قابل استفاده ای دارد که در بسیاری از کاربردها از جمله روان کننده ها ، ضد آب ، رنگ و تولید اسلحه  ، از شروع جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفته است. سیب بادام هندی یک میوه قرمز رنگ مایل به زرد است که خمیر آن را می توان به یک نوشیدنی میوه ای شیرین و قابض تبدیل کرد.

زیستگاه و رشد

درخت بادام هندی بزرگ و همیشه سبز است و به طول 14 متر (46 فوت) بلندی می رسد و دارای یک تنه کوتاه و اغلب نامنظم است. برگها به صورت مارپیچی ، بافت چرمی ، بیضوی برای جلوگیری از حفره ، 4 تا 22 سانتی متر (1.6-8.7 اینچ) بلند و 2-15 سانتی متر (0.79-5.91 در) پهن ، دارای حاشیه های صاف هستند. گلها در یک خوشه یا تاج (corymb) تا طول 26 سانتی متر (10 اینچ) تولید می شوند. هر گل در ابتدا كوچك و سبز پررنگ است ، سپس به رنگ قرمز مایل به قرمز ، با پنج گلبرگ باریك و باریك 7-15 میلی متر (0.28-0.59 اینچ) بلند است. بزرگترین درخت بادام هندی در جهان مساحتی در حدود 7،500 متر مربع (81،000 فوت مربع) را در بر می گیرد که در شهر ناتال ، ریو گراند دو نورته ، برزیل واقع شده است.

میوه درخت بادام هندی میوه ای فرعی است .  آنچه به نظر می رسد میوه ، یک ساختار بیضی شکل یا گلابی ، یک هیپوکارپیم است ، که از روی پای گل و شکاف گل بادام هندی ایجاد می شود.  سیب بادام هندی را در آمریکای مرکزی به عنوان مارینا بهتر شناخته می شود ، به یک ساختار زرد یا قرمز حدود 5 تا 11 سانتی متر (4/4 تا 3/3 سانتی متر) طول می رساند. این خوراکی است و بو و طعم و مزه "شیرین" قوی دارد.

میوه واقعی درخت بادام هندی یک میوه آلویی شکل  است که در انتهای سیب بادام هندی رشد می کند. میوه آلویی ابتدا روی درخت رشد می کند ، و سپس ساقه کوچک گسترش می یابد تا سیب بادام هندی شود. میوه واقعی حاوی یک دانه واحد است که غالباً آجیل محسوب می شود. این دانه توسط یک پوسته دوتایی احاطه شده است که حاوی یک رزین فنلیک آلرژی زا ، اسید آناکاردیک است - که یک ماده تحریک کننده پوست قوی است که از نظر شیمیایی با روغن حساسیت زا بهتر و همچنین سمی urushiol مرتبط است ، که در پیچک سمی مربوط به آن وجود دارد. بعضی از افراد نسبت به بادام هندی حساسیت دارند اما نسبت به آجیل درختی یا بادام زمینی آلرژی کمتری دارند. 

درخت بادام هندی بومی شمال شرقی برزیل است ، اما پرتغالی ها آن را بین سالهای 1560 تا 1565 به گوا ، هند بردند. از آنجا ، در سراسر جنوب شرقی آسیا و سرانجام آفریقا گسترش یافت.

آجیل بادام هندی و پوست آن

کاربردهای آشپزی بادام هندی در میان وعده ها و پخت و پزها مشابه تمام دانه های درختان به نام آجیل است.

بادام هندی معمولاً در غذاهای هندی و غذاهای پاکستانی مورد استفاده قرار می گیرد ، به طور کامل برای چاشنی شیرینی یا کاری ، و یا خمیر را درون خمیر ریخته می شود که پایه سس ها را برای کاری ها (به عنوان مثال ، کورما) یا برخی شیرینی ها (به عنوان مثال کاوو بارفی) تشکیل می دهد. همچنین در تهیه چند شیرینی و دسر هندی از آن به صورت پودر نیز استفاده می شود. در غذاهای Goan ، مغزهای بو داده و خام از کل برای تهیه کاری و شیرینی استفاده می شود. بادام هندی همچنین در غذاهای تایلندی و چینی به طور کلی به صورت کامل مورد استفاده قرار می گیرد. در فیلیپین ، بادام هندی نوعی محصول معروف Antipolo است و با سومان خورده می شود. استان پامبانگا همچنین یک دسر شیرین به نام turrones de casuy دارد که نوعی گیاه بادام هندی است که در ویفرهای سفید پیچیده شده است. در اندونزی ، بادام هندی سرخ شده و نمکی را kacang mete یا kacang mede می نامند ، در حالی که سیب بادام هندی را jambu monyet (lit.-apple apple rose) می نامند.

در قرن بیست و یکم ، پرورش بادام هندی در بسیاری از کشورهای آفریقا افزایش یافت تا پاسخگوی تقاضای تولید شیر بادام هندی ، جایگزین شیر گیاهی برای شیرهای لبنی باشد.  در موزامبیک ، bolo polana یک کیک است که با استفاده از پودر بادام هندی و سیب زمینی پوره به عنوان مواد اصلی تهیه شده است. این دسر در آفریقای جنوبی محبوب است.  

در برزیل از شربت و خمیر بادام هندی در تولید شیرینی ، آب میوه ، مشروبات الکلی  و به عنوان آرد ، شیر یا پنیر استفاده می شود. در پاناما ، میوه بادام هندی به مدت طولانی با آب و شکر پخته می شود تا یک دسر شیرین ، قهوه ای ، خمیری به نام dulce de marañón (مارا به معنای اسم اسپانیایی بادام هندی ) باشد. 

پوسته آجیل بادام هندی حاوی ترکیبات روغنی است که می تواند باعث ایجاد درماتیت تماسی مشابه پیچک سم شود ، که در درجه اول ناشی از لیپیدهای فنولیک ، اسید آناکاردیک و کاردانول است. به دلیل درماتیت احتمالی ،بادام هندی  به طور معمول باپوست به مصرف کنندگان فروخته نمی شود.  

تولید

بزرگترین تولید کنندگان آجیل بادام هندی در سال 2017 در دنیا عبارتند از:

ویتنام : 863،060 تن

 هند :745،000 تن

 ساحل عاج : 711000 تن

 فیلیپین :222،541 تن

در سال 2014 ، رشد سریع کشت در ساحل عاج ، این کشور را به صادرکننده برتر آفریقا تبدیل کرد. نوسانات قیمت بازار جهانی ، شرایط نامساعد کار و دستمزد کم برای برداشت محلی باعث نارضایتی در صنعت آجیل بادام هندی شده است.  

درخت بادام هندی در مناطق استوایی و دمای25 درجه سانتیگراد پرورش می یابد و به طرز فوق العاده ای در مناطق پست گرم و خشک وفق داده می شود ، جایی که درختان انبه و تاماریند نیز شکوفا می شوند. درخت سنتی بادام هندی بلند (تا 14 متر) بلندی است و سه سال طول می کشد تا به تولید برسد و هشت سال نیز سول می کشد تا به برداشت تجاری برسد. نژادهای جدید ، مانند درخت های خرچنگ کوتوله ، تا 6 متر قد دارند و تولید خود را بعد از سال اول شروع می کنند و پس از سه سال بازده اقتصادی دارند. بازده آجیل بادام هندی برای درخت سنتی در حدود 0.25 تن در هکتار است ، برخلاف بیش از یک تن در هکتار برای انواع کوتوله. پیوند و سایر فن آوری های مدرن مدیریت درخت برای بهبود بیشتر و حفظ عملکرد آجیل بادام هندی در باغ های تجاری استفاده می شود.

مواد مغذی بادام هندی

مواد مغذی در هر 100 گرم (3.5 اونس) بادام هندی، خام به شرح زیر است:

انرژی: 553 kcal (2،310 kJ)

کربوهیدرات :30.19 گرم

نشاسته :23.49 گرم

قندها :5.91 گرم

لاکتوز: 0.00 گرم

فیبر غذایی : 3.3 گرم

چربی : 43.85 گرم

اشباع شده : 7.783 گرم

اشباع نشده  :23.797 گرم

اشباع نشده اشباع: 7.845 گرم

پروتئین : 18.22 گرم

مقدار ویتامین ها٪ DV

ویتامین A 0 IU

تیامین (B1) 37٪ 0.423 میلی گرم

ریبوفلاوین (B2) 5٪ 0.058 میلی گرم

نیاسین (B3) 7٪ 1.062 میلی گرم

پانتوتنیک اسید (B5) 17٪ 0.86 میلی گرم

ویتامین B6 17 0.417 میلی گرم

فولات (B9) 6٪ 25 میکروگرم

ویتامین B12 0٪ 0 میکروگرم

ویتامین C 1٪ 0.5 میلی گرم

ویتامین D 0٪ 0 میکروگرم

ویتامین E 6٪ 0.90 میلی گرم

ویتامین K 32٪ 34.1 میکروگرم

مقدار مواد معدنی : ٪ DV

کلسیم  : 4٪ 37 میلی گرم

مس : 110٪ 2.2 میلی گرم

آهن : 51٪ 6.68 میلی گرم

منیزیم : 82٪ 292 میلی گرم

منگنز : 79٪ 1.66 میلی گرم

فسفر: 853 593 میلی گرم

پتاسیم : 14٪ 660 میلی گرم

سلنیوم : 28٪ 19.9 میکروگرم

سدیم :1٪ 12 میلی گرم

روی: 61٪ 5.78 میلی گرم

تعداد دیگر ترکیبات

آب : 5.20 گرم

پیوند ورود به پایگاه داده USDA

واحدها

μg = میکروگرم • میلی گرم = میلی گرم

IU = واحدهای بین المللی

† با استفاده از توصیه‌های ایالات متحده برای بزرگسالان ، تقریباً درصد تخمین زده می شود.

منبع:  بانک اطلاعاتی مواد مغذی USDA

بادام هندی خام حاوی 5٪ آب ، 30٪ کربوهیدرات ، 44٪ چربی و 18٪ پروتئین   است. در یک مقدار مرجع 100 گرم ، بادام هندی خام 553 کالری ، 67٪ از ارزش روزانه (DV) را در کل چربی ها ، 36٪ DV پروتئین ، 13٪ DV فیبر رژیم غذایی و 11٪ DV کربوهیدرات ها فراهم می کند.  بادام هندی منابع غنی (20٪ یا بیشتر از DV) مواد معدنی رژیم غذایی ، از جمله مس ، منگنز ، فسفر و منیزیم (79-110٪ DV) ، و از تیامین ، ویتامین B6 و ویتامین K (32-37٪ DV) .آهن ، پتاسیم ، روی و سلنیوم در محتوای قابل توجهی (14-61 D DV)  وجود دارد. بادام هندی (100 گرم ، خام) حاوی 113 میلی گرم (1.74 گرم) بتا-sitosterol است. 

آلرژی

برای بعضی از افراد در حدود 6٪ ، مصرف بادام هندی ممکن است منجر به عوارض یا واکنشهای آلرژیک شوند که ممکن است  زندگی آنها را تهدید کند.   این آلرژی ها توسط پروتئین های موجود در آجیل درخت ایجاد می شوند و بو دادن و پختن اغلب این پروتئین ها را از بین نمی برد و تغییر نمی دهد. واکنش به آجیل بادام هندی همچنین می تواند در نتیجه مواد مغذی پنهان و یا اثری از آجیل رخ دهد که ممکن است ناخواسته در طی فرآوری مواد غذایی ، دست زدن به کار یا تولید به ویژه در افراد اروپایی تبار معرفی شود. 

بادام هندی نمایش همه

اگر عمده فروش ، تامین کننده، تولید کننده یا صادر کننده هستید

همین حالا محصولات خود را در "عمده بازار" به صورت رایگان ثبت نام کنید.

ثبت نام